تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۴ کد خبر : 6935

نجات از وابستگی به نفت

پایگاه خبری تحلیلی اخبار نفت: «صندوق نوآوری و شکوفایی» تنها راه نجات بیرون آمدن از چاهی است که انتهای آن به نفت و درآمدهای نفتی ختم نمی‌شود. یک سال و نیم از تاسیس این صندوق می‌گذرد و تاکنون ۱۶۵۰ شرکت دانش‌بنیان با کمک این صندوق راه‌اندازی شده‌اند.

به تازگی نیز ۲۲۰میلیارد تومان به ۵۰ طرح پژوهشی از سوی این صندوق اختصاص پیدا کرده است. سال‌هاست کارشناسان بر این موضوع تاکید دارند که «فروش نفت جوابگوی نیازهای مالی کشور نیست»‌ و اقتصاد دانش‌بنیان تنها نسخه‌ای است که می‌تواند اقتصاد کشور را از چاه نفت بیرون بکشد. به گفته کارشناسان بازار فروش محصولات تولیدی برای اقتصاد کشور بسیار ارزشمندتر از فروش نفت است و این در حالی است که بسیاری از این موضوع غافل مانده‌اند. از سوی دیگر تحقیق و توسعه نقش بسیار مهمی در نوآوری و تجاری‌سازی دانش و گسترش بازارهای تولیدی ایفا می‌کند که صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه تقویت نوآوری و تجاری‌سازی در صنایع را فراهم کند.
در همین راستا محمدحسین صادقی، مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی در گفت‌وگو با صمت تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی را مهم‌ترین هدف صندوق نوآوری و شکوفایی می‌داند و می‌گوید: خوشبختانه در طول یک سال و نیم که از تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی می‌گذرد با حمایت این صندوق موفق به تاسیس ۱۶۵۰ شرکت دانش‌بنیان شدیم که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان، شرکت‌های نوپا و کوچک هستند که مدیران این شرکت‌ها را جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه با ارائه طرح‌ها و ایده‌های جالب تشکیل می‌دهند. او درباره حمایت صندوق از طرح‌های پژوهشی نیز می‌گوید: تاکنون ۸۵۰ طرح در صندوق نوآوری و شکوفایی بررسی شده و حدود ۵۰ طرح به تصویب رسیده و حدود ۲۲۰میلیارد تومان بودجه به این طرح‌ها اختصاص داده شد که حدود ۳۰درصد این بودجه برای شرکت‌های نوپا در نظر گرفته شده است.
مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی تجاری در ادامه می‌گوید: از ۱۶۵۰ شرکت حدود ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معمولی نیز وجود دارند که دارای واحد «آراند دی» قوی هستند و با اتکا بر دانش و فناوری روز محصولات رقابت‌پذیر را وارد بازار می‌کنند.
صادقی هدف از تجاری‌سازی ایده‌ها را عرضه محصولات با کیفیت بالا می‌داند و می‌گوید: صندوق نوآوری و شکوفایی درصدد مجهز کردن واحد صنعتی به دانش و فناوری روز است چراکه رمز موفقیت کشورهای پیشرفته را استفاده از دانش و فناوری و پرهیز از خام‌فروشی می‌داند.
مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به ۵میلیون دانشجوی فارغ‌التحصیل کشورمان اشاره می‌کند و می‌افزاید: حدود ۵میلیون فارغ‌التحصیل آماده به کار وجود دارد اما متاسفانه از بازار ۸۰میلیونی که از نفت هم ارزشمندتر است غافل ماندیم در صورتی که گسترش بازار فروش محصولات تولیدی از ورود محصولات خارجی جلوگیری خواهد کرد. او اظهار می‌کند: چرا باید از مهندسی خارجی به‌ویژه چینی در صنایع استفاده کنیم؟ همه مسئولان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید به نیروی ایرانی و جنس ایرانی اهمیت دهند.
محمود قصاع، مدیر برون‌سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در گفت‌وگو با صمت با تشریح لزوم ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی می‌گوید: در سال ۱۳۸۹ قانونی به نام قانون حمایت از شرکت‌ها، موسسات دانش‌بنیان، تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات تصویب شد. صندوق نوآوری و شکوفایی براساس ماده (۵) قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات تاسیس شده و این دستورالعمل را به‌منظور گسترش همکاری با صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی به‌عنوان صندوق همکار برای انجام فعالیت‌های پیش‌بینی شده در قانون شرکت‌های دانش‌بنیان و اساسنامه خود تصویب کرده است.
مدیر برون‌سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه می‌گوید: در این قانون مشخص شد که سرمایه صندوق ۳۰هزار میلیارد ریال است که باید از طریق صندوق توسعه ملی و حساب ارزی در اختیار این صندوق قرار گیرد. قسمتی از این سرمایه نیز از طریق صندوق پژوهش و فناوری در اختیار آنها قرار گرفته و اداره صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به هیات امنا واگذار شد که طبق آیین‌نامه اجرایی که در اواخر سال ۹۱ نوشته شد اختیارات هریک از مسئولان مشخص شد. اعضای هیات عامل متشکل از رییس‌جمهور، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، معاون مدیریت و برنامه‌ریزی رییس‌جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس بانک مرکزی بودند که در ادامه وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر کشاورزی نیز به این اعضا ملحق شد.
قصاع در ادامه به اعضای هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره می‌کند و می‌گوید: اعضای هیات امنای این صندوق نیز به انتخاب رییس‌جمهور شامل محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری، اکبر ترکان مشاور ارشد رییس‌جمهور و رییس مناطق آزاد تجاری و سعید سهراب‌پور رییس دانشگاه شریف می‌شود.
مدیر برون‌سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان وظایف هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی می‌گوید: قرار بر این شد که اعضای این هیات امنا برای اداره عملیات این صندوق که شامل ارائه تسهیلات در قالب قرض‌الحسنه، تسهیلات ترجیحی، تسهیلات متعارف می‌شود و ارائه خدمات ضمانتنامه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان شامل صدور ضمانتنامه و تامین وسایل کسب آنها برای اخذ ضمانتنامه بانکی و نیز در ۲ زمینه مشارکت و سرمایه‌گذاری برای حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری خطرپذیر اقدام کنند که در سال ۱۳۹۱ نخستین هیات عامل این مجموعه انتخاب و بودجه‌ای برای این مجمموعه در نظر گرفته می‌شود که متاسفانه بودجه در اختیار این مجموعه قرار نمی‌گیرد و درنهایت این مجموعه فعال نمی‌شود.
او می‌گوید: آذر ۱۳۹۲ هیات عامل جدید معرفی می‌شوند و سرمایه صندوق به همان روالی که در قانون مشخص شده در اختیار این مجموعه قرار می‌گیرد. این بودجه در سال ۹۳ برای صندوق نوآوری و شکوفایی قابل دسترسی می‌شود و این مجموعه فعالیت در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان را آغاز می‌کند اما صندوق با حجم زیادی از درخواست‌ها مواجه شد و مراجعان انتظار پاسخگویی به تقاضاهای انباشته شده داشتند به گونه‌ای که حتی فرصت آماده‌سازی اداری مراجعه‌کنندگان وجود نداشت. مدیر برون‌سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به اعلام دستورالعمل‌ها توسط صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره می‌کند و می‌گوید: با وجود حجم بالای تقاضا دستورالعملی را برای حمایت از شرکت‌ها اعلام کردیم؛ طبق این دستورالعمل درخواست‌های شرکت‌ها به رییس صندوق اعلام و ارزیابی طرح‌ها و تخصیص در کمیته اعتباری برای طرح‌ها به سرعت انجام شد. قصاع با بیان ارتباط صندوق نوآوری و شکوفایی با صنعت می‌گوید: طبق ماده قانونی یکی از وظایف صندوق نوآوری و شکوفایی، تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات است که وجود واحدهای «آراند دی» نقش بسزایی در تجاری‌سازی اختراعات خواهد داشت و واحدهای «آراند دی» در مجموعه‌های صنعتی قابلیت فعالیت نوآورانه خواهند داشت و صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت‌های لازم را از این مجموعه‌ها به عمل خواهد آورد.
مدیر برون‌سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی فعالیت شرکت‌های نوآورانه را برای ایجاد خلاقیت مفید دانسته و می‌گوید: هر طرح و ایده‌ای باید مراحلی را برای تجاری‌سازی طی کند، به این صورت که ابتدا ایده به طرح تبدیل و بعد از طراحی صنعتی در قالب محصول فناوری ارائه می‌شود تا نمونه‌ای از طرح تولید و مشخص شود از پس انتظارات مورد نظر بر می‌آید یا خیر؛ بعد از این مراحل وارد خط تولید خواهد شد.

منبع: صمت

Twitter Google+ Facebook
624 views
طراحی سایت : بیتانگار